Обласний Фестиваль мов до Міжнародного дня рідної мови у Глобинській гімназії №1 ім. В.Є.Курченка

Щастя полягає не в тому, щоб займатися тим, що любиш, а в тому, щоб любити те, чим займаєшся. Саме в цих простих словах криється секрет успіху будь-якої справи, тим паче – учительської. Іти до дітей з відкритим серцем, чесно робити свою справу, поважати своїх колег, бути справжньою родиною. Феномен успіху – в любові, повазі, дружбі, взаємовиручці, взаємодоповненості, підтримці, повазі, небайдужості, трудолюбивості, невичерпному почутті гумору, творчості, почутті міри, гордості! І не важливо, хто ти і якого віку! Разом – ми сила! Бо ми на одній хвилі!

Історія Глобинської гімназії вже давно перетнула столітній рубіж. Змінювалися покоління учителів та дітей. Та навчальний заклад не втратив свого статусу – кращої школи серед інших шкіл району. Від земського училища – до гімназії – це не лише зміна назви. Це важка робота, це перемоги, це успіх учнів та їхніх наставників. Нині славу колишніх випускників продовжує і примножує молоде покоління. Нам і сьогодні є чим гордитися!

Наразі педагогічний колектив Глобинської гімназії №1 ім. В.Є.Курченка налічує 51 працівника, з них 14 учителів мають вищу кваліфікаційну категорію, 9 педагогів мають звання «Старший учитель», 8 – «Учитель-методист», 1 вчитель має звання «Заслуженого учителя України».

Усього ж у нашому навчальному закладі у різні роки працювали два учителя, які мали звання «Заслужений учитель» – це Микола Дмитрович Плиска, учитель історії, та Микола Григорович Скляр – учитель біології. Звання «Заслужений працівник освіти» було присвоєно директорам Іванові Олександровичу Тимченку, за часів керівництва якого було збудовано нинішнє приміщення гімназії, та Віталію Павловичу Москаленку, який став ініціатором та засновником проекту «Глобинська гімназія».

Існує вислів: «Щоб рухатися вперед, треба бігти, щоб залишатись на місці, треба йти…Хто ж зовсім не рухається, той залишається позаду». А рух вперед – це постійна освіта і самоосвіта. Тож наші педагоги постійно прагнуть вдосконалюватися, аби відповідати вимогам сучасної освіти.

Уже два роки поспіль ми є учасниками НЕ/конференції EdCamp Poltava – нової форми комунікації педагогів, які обговорюють вимоги Нової Української Школи (НУШ). Це платформа професійного зростання для педагогів України. Дискусійний формат (не)конференції дає змогу відкритого обміну педагогічним досвідом, співпраці і розв’язання спільних задач за принципом: «Дай, якщо можеш – візьми, якщо хочеш!». Такі форми сприяють заохоченню педагогів до підвищення кваліфікації та є умовами для підвищення фахової майстерності вчителів.

Педагоги закладу є також дипломантами конкурсу «Учитель-новатор».

Новий сучасний спосіб пізнати нове – участь учителів у предметних вебінарах

З метою презентації результатів творчого пошуку вчителів Глобинської гімназії №1 ім. В.Є.Курченка запроваджено проведення «уроків на запрошення». Мета цього експерименту – поліпшити взаємодію між усіма учасниками освітнього процесу, не провести показові заняття, а натомість відчинити двері для колег-педагогів та батьків.

Доволі високий рівень навчально-виховного процесу систематично підтверджується результатами олімпіад з базових дисциплін, конкурсу-захисту учнівських науково-дослідницьких робіт МАН, участю в різноманітних дитячих конкурсах.
Цього навчального року 50 гімназистів стали учасниками районних предметних олімпіад і вибороли 21 призове місце, з них – 9 перших місць!

Цьогоріч гімназисти написали 4 науково-дослідницькі роботи в структурі Малої академії наук України. 3 роботи стали переможцями районного етапу і були направлені для участі в обласному етапі конкурсу, де посіли четверте, друге та перше місця!

Усього ж гімназистами за 2003-2019рр. написано 88 науково-дослідницьких робіт.

З них:
призери районного етапу – 88 робіт
переможці районного етапу – 79 робіт
призери обласного етапу – 46 робіт
переможці обласного етапу – 4 роботи
призери Всеукраїнського етапу – 2 роботи.
дипломант Всеукраїнського етапу – 1 робота

У цьому навчальному році маємо 12 призових місць в українознавчих конкурсах ім. Т.Шевченка та Петра Яцика, з них – 7 перемог!

А ще – конкурси «Кенгуру», «Геліантус», «Соняшник», «Бобер», «Левеня» та багато інших! Це – кропітка щоденна праця!

Досягнення педагогів та учнів Глобинської гімназії відзначено у збірці Видавничого центру «Перлина» «Майбутнє Полтавщини – талановиті діти» та «Педагогічна еліта Полтавщини» та на Міжнародному форумі «Сучасний стан освіти і науки в Україні. Стратегія розвитку». Серед небагатьох навчальних закладів Полтавської області і єдиним у Глобинській ОТГ відзначено та високо оцінено інноваційну діяльність педагогічного колективу Глобинської гімназії №1 ім. В.Є.Курченка.

Ми не любимо говорити про різні стратегії розвитку, не чекаємо вказівки «згори», щоб розпочати зміни в освіті, – ми просто працюємо, допомагаючи нашим учням стати успішними.

І ще одне свідчення нашого успіху – обласний Фестиваль мов до Міжнародного дня рідної мови, який відбувся 21 лютого 2019 року на базі Глобинської гімназії. Учасниками заходу стали методисти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського Ольга Павлівна Коваленко та Євгеній Анатолійович Макусінський, вчителі української мови й літератури закладів загальної середньої освіти Полтавської області, поетеси Галина Василівна Вовченко – член Спілки літераторів Полтавщини, Раїса Іванівна Артеменко – голова Спілки письменників Чутівського району, Інна Станіславівна Снарська (Дідик) – член Спілки письменників України та Білорусі, Вікторія Іванівна Демченко – член Спілки письменників Чутівського району.

Гостинно вітав учасників заходу на глобинській землі останній писар Запорозької Січі Іван Якович Глоба – герой історичної інтермедії «Іван Глоба та історія виникнення Глобиного», поставленої старшокласниками гімназії під керівництвом учителів історії Сергія Олександровича Макайди та української мови й літератури Алли Михайлівни Браженко. Символічно, що саме він передав гетьманську булаву правління теперішній очільниці закладу – директору Катерині Іванівні Скляр. Господиня навчального закладу познайомила присутніх з історією та сьогоденням гімназії, її здобутками та планами на майбутнє. До гостей звернулися також Галина Володимирівна Токаренко – заступник міського голови м. Глобине з питань освіти і культури та Оксана Сергіївна Довбня – завідувач методичним кабінетом відділу освіти виконавчого комітету Глобинської міської ради.

Про значення рідної мови для кожної людини говорила Алла Михайлівна Браженко. Вона ж запросила гостей відвідати «Місто мовних майстрів», яке розташувалося у рекреації першого поверху.

Тут глядачам було представлено символічні мови — музики, танцю, живопису, емоцій, скульптури, дизайну і, нарешті, мова мозку, жестів.

У музеї живих скульптур гостям зустрілися герої нашого славетного земляка Миколи Васильовича Гоголя: красуня Оксана та коваль Вакула, відьма Солоха та її залицяльник дяк Осип Никифорович. Диво-мелодією зачаровував красуню Мавку закоханий Лукаш. Тужно зажурилася у задумі зраджена коханим напівлегендарна полтавська народна співачка та поетеса Маруся Чурай. Була тут і красуня Наталка, що стала уособленням незламної сили щирих почуттів, і Возний Тетерваковський, який із властивою йому кумедною пишмовністю залицяється до красуні-полтавки. Вражав своєю силою могутній Еней – герой першої масштабної пам’ятки українського письменства, що була укладена розмовною українською мовою і започаткувала становлення нової української літератури. А куди ж без героїв багатої на «жарти, смішки та штукарства» «Кайдашевої сім’ї»?

Цього дня гостей чекало ще багато приємних сюрпризів. Майстер-класи із виготовлення ляльок-травничок, листівок-витинанок, весняних квітів, лайф-хаки від майстрів декоративно-ужиткового мистецтва… Зачарували своїм талантом юні художники та музиканти, вокалісти та хореографи. Дивували своїм логічним мисленням юні вундеркінди, представники початкової школи. Гості мали змогу відвідати маленький шматочок Парижа на глобинській землі, насолодитися затишною атмосферою у створених з любов’ю фотозонах та зробити світлини на згадку про цей день.

Віншували гостей величальною піснею юні вокалісти та учасники танцювального колективу «Сузір’я» (керівник С.І.Рибальченко).

Основне ж дійство – фестиваль «Мова – оберіг нації» – відбувалося в актовій залі гімназії. Тут гостей зустрічали гімназисти, які представляли національності, мови яких вивчають учні нашого навчального закладу. Вони говорили про рідну мову – одне з багатьох див, яке створили люди. Їх душевний стан, емоції передалися глядачам, тож і атмосфера в залі була щирою, яскравою, колоритною. З пісенним вітанням звернулися до присутніх четвертокласники, які напередодні приходу весни пригостили їх символічними жайворонками.

Зі сцени звучали проникливі слова філософських роздумів про мову нашого земляка, художника Юрія Нагулка, якого визнано кодом української нації.

Непростий шлях української мови та культури до визнання. Упродовж 270 років поспіль їх намагалися знищити, а разом з ними й націю, перетворивши її на покірного раба. До трагічних сторінок нашого народу звернулися гімназисти у хореографічній композиції «Незламна».

Родзинкою заходу стало різнобарв’я мов, що звучало з уст випускників гімназії, які зараз проживають за кордоном. В онлайн-режимі вони розповіли про роль рідної мови у їхньому житті та про необхідність сьогодні вивчати кілька мов, що дає можливість утверджувати себе у певній професії, пізнавати життя людей планети, стати частиною суспільства.

Своїми талантами радували присутніх читці, вокалісти, танцюристи. Зі сцени звучали мови різних народів, та для кожного вони були близькими та зрозумілими, бо в них – душа нації, її надії на майбутнє. І символом цього майбутнього стали маленькі частиночки душі наших гімназистів, які висловили своє ставлення до рідної мови в оригінальній книзі «Мова – серце нації» і подарували її методисту Полтавського ОІППО О.П.Коваленко.

Другу частину заходу продовжили творчі зустрічі у літературній вітальні «На гостину до майстрів слова», де учні середньої та старшої школи зустрілися з полтавськими митцями.

Упродовж свята усі гімназисти змогли також насолодитися роботою «Міста мовних майстрів», а наймолодшим було запропоновано переглянути ще й мультиплікаційні фільми та мотивуючі відео мовами різних національностей.

На згадку про Фестиваль кожен учасник заходу отримав пам’ятну емблему-закладку з побажаннями від гімназистів та їхніх наставників.

По завершенню семінару учасники відвідали Глобинську ЗОШ І-ІІІст. № 5, де познайомилися з виставкою скульптора, члена Національної спілки художників України Олексія Леонова.

Жанна Корсун,
заступник директора
з науково-методичної роботи
Глобинської гімназії №1 ім. В.Є.Курченка